Epizológus

a sorozatfüggő szociológus

Kapcsolat

epizologus@gmail.com             facebook.com/epizologus

epizologus.png

Aktuális mottó

Alana Bloom: Certain personalities are attracted to certain professions.
Jack Crawford:
Do you know what professions psychopaths disproportionately gravitate to?
Freddie Lounds:
CEOs, lawyers, the clergy.
Jack Crawford:
Number five on the list is surgeons.
Freddie Lounds:
I know the list.
Will Graham:
Well then, you know what number six is.
Freddie Lounds:
Journalists. Know what number seven is, Mr. Graham?
Will Graham:
Law enforcement.
Freddie Lounds:
Here we are, bunch of psychopaths helping each other out.
(Hannibal, s1e6)

Facebook

Címkék

About Time (1) abszurd humor (1) Ally McBeal (1) Americas Next Top Model (1) angol sorozat (2) anno és most (2) anómia (1) A hátrahagyottak (1) A híd (3) A homok titkai (1) Barátok közt (1) Baywatch (1) Better Off Ted (1) Black Mirror (1) Bravo magazin (1) Broadchurch (2) Broen (3) Bron (1) Bryan Fuller (2) Chuck Lorre (1) Columbo (1) Comic-Con (1) Csajok (1) Dallas (1) Darkness At Noon (1) David Hasselhoff (1) David Tennant (1) Dilinyósok (1) Dirty Dancing (1) diszkrimináció (3) Doctor Who (3) Donnie Darko (1) Downton Abbey (1) Durkheim (1) előítélet (3) Esmeralda (1) Fekete Tükör (1) forgatókönyvíró (2) Friderikusz Show (1) Friends (4) Game of Thrones (3) gender (2) Girls (4) Glee (1) Greys Anatomy (4) Habermas (1) halál (1) Hannibal (2) HBO (1) Her (1) HIMYM (3) House of Cards (1) Inside No. 9 (1) Jabberwocky (1) Jenji Kohan (1) kapitalizmus (1) Kill Bill (1) Knight Rider (1) Les Revenants (1) Little House on the Prairie (1) LMBTQ (1) Lost (1) Luther (1) mai fiatalok (2) Matt Smith (1) Miss Marple (1) Modern Family (1) munkahely (1) nagyvállalat (1) NBC (1) New Girl (6) Nip/Tuck (1) Orange Is the New Black (1) Orphan Black (2) párkapcsolat (4) Parks and Recreation (1) Poirot (1) posztadoleszcencia (2) Project Runway (2) Pushing Daisies (1) rasszizmus (1) reality (1) Scandal (1) sci-fi (2) Sense8 (1) Sex and the City (2) Sherlock (2) Shonda Rhimes (2) sitcom (1) Steven Moffat (2) Superman (1) Szomszédok (1) TARDIS (1) társadalmi változás (2) Tatiana Maslany (1) természetfölötti (2) The Big Bang Theory (5) The Fall (2) The Final Cut (1) The Good Wife (5) The Hunger Games (1) The Island (1) The IT Crowd (1) The Killing (2) The Leftovers (1) The Office (1) The Truman Show (1) Top Chef (1) True Detective (1) tudomány (2) Two and a Half Men (1) Tyrion Lannister (1) utópia (2) Utopia (1) vallás (2) valóságshow (1) Veridian Dynamics (1) Visszajárók (1) Wallander (1) Wayward Pines (1) Weber (1) Weeds (1) Youre the Worst (1) Címkefelhő

Kedvencek

cover.jpg

Friss topikok

Varázstalanul? - Sorozatnézés húsz évvel később

2014.04.25. 18:03 Epizológus

Húsz évvel ezelőtt, 1994 tavaszán kilenc éves voltam, és leginkább a Dallast szerettem. Mindenki a Dallast szerette. Péntek este megnéztük, remekül szórakoztunk rajta (mert tényleg, még mai mércével mérve is jó sorozat volt), és ha cliffhangerrel ért véget, akkor a szokottnál is jobban vártuk a következő pénteket. Nyáron éppúgy, mint mindegyik másik évszakban. Tudtuk, hogy Amerikában már előrébb tartanak a vetítésével, de ez nem nagyon érdekelt senkit. Az sem merült fel, hogy eredeti nyelven jobb lenne nézni. Valahogy éreztük is, hogy Kránitz Lajos jobb hangja volt Jockey-nak, mint maga Larry Hagman. Igaz, angolul nem is Jockey volt a karakter neve, hanem J.R., de akkoriban ezt is csak kevesen tudták.

dallasandme2.jpgA magyar újságokban néha írtak a szereplőkről, sőt, volt olyan, aki még a Friderikusz Show-ba is eljött interjút adni. Még néhány magazinszerű kiadvány (tévéújság extra) is megjelent a Dallasról, forgatási titkok tömegével. Beszámoltak például arról, hogy csak a kerti jeleneteket veszik fel a ranchen (texasbanaholadallasjátszódik), a többit mind egy stúdióban forgatják. Meséltem is mindenkinek! Az ágyam fölött pedig természetesen kinn volt a két ilyen magazin közepéről kiszedett, Ewing családot ábrázoló plakát is. (Igen, mellette az Szandi, és még most is tudom a dalszövegeket.)

Húsz év elteltével most éppen szomorkás a hangulatom TV-ügyben, mert a tizenvalahány kedvenc sorozatom szinte mindegyike nyári szünetre ment. Kint, az USA-ban esténként mentek le az utolsó részek, de nekünk, szegény, hátrányos helyzetű kelet-európaiaknak néha 4-5 órát is kell várni a hozzáférésre. Viszont legalább megérte, mert jók voltak az évadzárók (erőt kell vennem magamon, hogy ne season finale-t írjak). Még jó, mert voltak elvárásaim; elolvastam a szpoilereket, megnéztem a promókat a youtube-on (aztán a szándékosan lassított promókat az apró részletek miatt), és vártam, hogyan zárják le az évadokat úgy, hogy néhány csavar beiktatásával egyben meghatározzák a következő évad irányát is.

Majdnem egy éve tudtam már, hogy Sandra Oh nem hosszabbít szerződést a Grey's Anatomy-ban, de a creator/head writer Shonda Rhimes tweetjeiből világos volt, hogy nem nyírja ki. Nagyon helyes.

A Good Wife fináléja is nagyon pörgős volt, csak kapkodtam a fejem. Utána elolvastam az interjúkat a készítőkkel a következő évadról, és elég izgalmasan hangzott, csak Finn Polmart nem említették elégszer. Most akkor mégsem ő lesz az új love interest? Pedig máris Team Finlicia vagyok.

A Game of Thrones legalább még tart. Esténként néha csak úgy rákeresek a legjobb gifekre és mémekre, amikor más dolgom lenne. Ez amúgy is egy olyan műfaj, amely megkívánja, hogy parodizálják. Lehet, hogy szervezünk egy viewing party-t is az utolsó két részből, amikor minden Trónok harca-rajongó barátom ráér. Már ha ki tudom várni. Persze gondolom, hogy mi lesz az egyes storyline-ok íve, de Peter Dinklage arckifejezései nagyságrendekkel ütősebbek, mint a könyvváltozat wikije.

A Doctor Who-ra meg legalább nem kell őszig várni, augusztusban jön az új doktor, Peter Capaldi. A neten már látni, hogy éppen melyik helyszínen forgatnak, és ki az egyes részek írója. Addig meg nézek belőle bloopers videókat, hogy ne hiányozzon annyira.

Szerencsére minden sorozatot újra berendeltek a csatornák, amit szeretek, úgyhogy a cancellation watch most nem érintett annyira. Nyárra pedig keresek majd egy olyan sorozatot, amiről jó kritikákat olvastam, és aztán megnézzük pár nap alatt az első pár szezont (évadot, bocsánat).

És a Szomszédok-jellegű tanulság?

Ez az internet nevű dolog egyfajta felvilágosodást szült a sorozatok frontján az elmúlt húsz évben, és én szenvedélyes, egyben kegyetlenül tudatos használójává és elemzőjévé léptem elő ennek a világnak, ahogy rajtam kívül még ti is, rengetegen. 

Sokan már értjük, hogy mi a különbség cable és network csatorna között (mennyi meztelenkedés megengedett), tudjuk, hogy mit jelent az, hogy pilot, és ki tudjuk számítani, hogy az írók mikor fognak egy sitcom párt összehozni (a 2. évadban) és szakításba taszítani (a 3. évadban). Mindeközben pedig még az angolunk is egyre jobb.

A kérdés csak az, kevesebbek lettünk-e így egy kis varázzsal? Arra az érzésre gondolok, amikor elvárások nélkül megnéztünk egy Dallast, és aztán mit sem sejtve vártuk a következőt, a nemtudtukhányas számút a nemtudtuk melyik évadból, amiben akármi, értsd akármi* megtörténhetett.

*Bobby feltámadása

És nem volt nyári szünet. :)

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://epizologus.blog.hu/api/trackback/id/tr1006086806

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása